خورشید طلایی توس

سلام برخورشید همیشه تابان خراسان؛ وب‌نوشته‌های حسن مهدیان
سه‌شنبه 10 شهریور‌ماه سال 1388

درباره حضرت خدیجه کبری همسر گرامی پیامبر اکرم (ص)

زندگینامه :
در راس طبیعت پاک و سالم حجاز و در زیر آسمان زیبا و پر ستاره ی مکه ، کهن ترین معبد جاوادنه ی توحید ، تقوا و آزادی و ازادگی در خانه و خانواده ای فرهنگ ساز و تحول خواه نو اندیش و بیگانه با جهل و جنون و ناسازگار با آداب و رسوم خرافی و به دور از آفت واسپگرایی و دنباله روی جامعه و روزگار خویش ، دختری زیبا چهره و سپید بخت دیده به جهان گشود . پس از ولادت این دخت ارجمند ، خاندان دگر اندیش و دگر باور و دگر آئین و دگرخواه او برخلاف رسم سیاه و منحط زمانه – که مژده ی ولادت فرزند دختر را بر نمی تافت – قدوم وی را خیر مقدم گفتند بزم جشن و سرور و شادمانی خانوادگی آرستند و ضمن تبریک ولادت او به پدر و مادرش « خویلد » و « فاطمه » در همان مراسم نام نورسیده خاندان خویش را « خدیجه » به مفهوم بریده و گسسته و بیگانه از ناپسندی ها و نازیبایی ها و نارواها برگزیدند .

نام ها و عنوان های چند گانه حضرت خدیجه
نام مبارک ایشان ، خدیجه
نام پدر : خویلد
نام مادر : فاطمه
محل تولد : مکه
تاریخ ولادت : سه دهه پیش از طلوع اسلام

نام ها و عنوان های پنجگانه حضرت خدیجه ( س )
1- طاهره یا بانوی پاک سرشت و پاک منش
از برجسته ترین القاب آن بانو که پس از طی دوران کودکی و نوجوانی و پس از رشد جسمی و عقلی و خودسازی و شکوفایی نخست از ناحیه ی چهره های برجسته و درست اندیش خاندان خویش و ان گاه از سوی قریش و مردم مکه به ان مفتخر گردید واژه ی « طاهره » یا پاک سرشت و پاک منش بود .
یکی از دانشمندان اهل سنت در این مورد می نویسد : « و کانت تدعی فی الجاهلیه بالطاهره لشدة عفافها» و نیز دیگری می نویسد « و کانت فی الجاهلیه الطاهره » . علامه مامقانی فقیه و راوی شناس نامدار معاصر در وصف پاکی ان بانو می نویسد « کانت تدعی فی الجاهلیه الطاهره » .4
2- سالار بانوان « قریش » :
او بدان دلیل به این لقب بزرگ نایل امد که آشنا و بیگانه و دوست و بدخواه در برابر جمال و کمال و سیما و سیره ی مترقی و انسانی او لب به تحسین و ستایش گشودند .
یکی از دانشمندان در این مورد می نویسد :
« و کانت تدعی فی الجاهلیه بالطاهره ، لشده عفافها و کانت تسمی سیده نساء قریش » 5
او در روزگار تیره و تار ، بخاطر باور مترقی و پروا و معنویت بسیارش ، طاهره خوانده می شد و به راستی که سالار زنان برجسته ی قریش بود .


3- بانوی پر برکت و مبارک :
از دیگر لقب های آن بانوی پروا و ایمان ، لقب ارجمند « مبارکه » به مفهوم بانوی « پر برکت » است . مرحوم محدث قمی آورده است که در پیامی به حضرت مسیح از سوی خدا بخاطر مقام و موقعیت حضرت خدیجه در نزد خداوند ، آمده است که مبارکه و همدم مریم است در بهشت ! و در انجیل به هنگام ترسیم نشانه ها و ویژگی های پیامبر آزادی و عدالت امده است که : « نسله من مبارکه ، و هی ضره امک فی الجنه » 6 نسل آخرین پیامبر خدا از « مبارکه » یا بانوی پر برکت است ، همو که همدم و همسوی مادرت مریم ( ع ) در بهشت بر طراوت و زیبای خدا خواهد بود .
4- سالار زنان گیتی :
پیامبر گرامی اسلام در این باره در وصف او فرمود : ان الله اختار من النساء اربع ، مریم و آسیه و خدیجه و فاطمه » 7 « خدای فرزانه از میان زنان نو اندیش و تاریخ ساز ، چهار زن را برگزید، که عبارتند از مریم ، آسیه ، خدیجه و فاطمه علیها السلام و نیز فرمود : سالار زنان دو جهان ، این چهار زن کمال جو و ستم ستیز و ازادمنش و خداجو هستند ، خدیجه دختر خویلد ، فاطمه دخت ارجمند محمد ( ص ) ، آسیه دختر مزاحم و مریم دختر عمران . و نیز فرمود : هان ای خدیجه راستی که تو بهترین مادر ایمان آورندگان ، برترین آنان و سالار زنان گیتی هستی 9 .
5- بانوی راستی و درستی :
از نام ها و نشانه های بلند آوازه ی بانوی خردمند حجاز « صدیقه » به معنای بسیار راستگو و راست کردار است . قران کریم در وصف صدیقین می فرماید « و الذین آمنوا بالله و رسوله اولئک هم الصدیقون » 10 در فرازی از زیارت نامه ی پیامبر در این مورد امده است . 11
سلام بر همسران پاک و نیکوکردارت ، که مادران مردم توحید گرا و با ایمان هستند ، به ویژه بر ان بانوی تصدیقگر حق و عدالت ان بانوی پاک سرشت و پاک منش ، ان بانوی خشنود از مهر و لطف خدا ، خدیجه کبری مادر ارجمند و سرمشق راستین مردم با ایمان ( مومنین ) .
همچنین با تامل در کلمات معصومین خاصه پیامبر گرامی اسلام القاب دیگری برای ان بانوی با کرامت بیان شده است که عبارتند از « خدیجه کبری بانوی بلند مرتبه ، خدیجه الغراء بانوی پرفراز و پر معنویت ، زکیه یا بانوی پاک منش و بالنده ، مرضیه یا بانوی مورد پسند خداوند ، راضیه یا خشنود از تدبیر و تقدیر حکیمانه خدا » .
کنیه های آن بانوی ارجمند
در جامعه ی عرب رسم بر ان بود که افزون برگزینش نام و نشان برای کودکان ، پس از رشد و کمال به تناسب شخصیت و موقعیت و نقش آنان برای هر یک کنیه برمی گزیدند که کنیه مردان با واژه « اب» و زنان با واژه « ام » آغاز می شد .
از کنیه های ان بانو ؛ ام الزهرا 2- ام الصعالیک و ام الیتامی مادر یتیمان و بی نوایان 3- ام المومنین
ویژگی ها و امتیازات شگرف حضرت خدیجه ( س )
1- ریشه و تبار پر شرافت
2- خاندان فرهنگ دوست و آزادیخواه و آزادمنش
3- همسر و همدم بی نظیر
4- دارای همسری بی همتا
5- دخت بی همانند
6- نوادگان بی مثال
7- نسل ماندگار و جاودانه
8- موقعیت والا در بارگاه الهی
9- مباهات خدا به بندگی و نقش کارساز او
10- دریافت سلام و دورود خدا
11- دریافت نوید بهشت پرنعمت و زیبا و رستگاری هماره
12- دریافت داشتن سلام فرشته ی وحی
13- برگزیده شدن در کنار دختران و زنان بزرگ عالم
14- خردمند باهوشی سرشار
15- پاک روشی و پاک منشی
16- پیشتازی در اسلام
17- پیشگامی در ایمان به خدا و پیامبر
18- سبقت در تصدیق وحی و گواهی قران و برنامه های آسمانی
19- یاری و همراهی و حمایت با دریغ از حق و عدالت
20- اولین بانو و پیشتازترین زن در گرایش به اسلام و ایمان به خدا و نماز و پرستش خداوند
21- برترین همسر پیامبر و بسیاری وِیژگی های منحصر به فرد دیگر

نظرات (9)
نام :
ایمیل : [پنهان می ماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
دوشنبه 2 تیر‌ماه سال 1393 ساعت 13:20
+ علی
امتیاز: 2 1
جمعه 28 آذر‌ماه سال 1393 ساعت 19:33
+ معصو مه
امتیاز: 4 4
پاسخ:

؟!!
شنبه 18 بهمن‌ماه سال 1393 ساعت 22:15
+ نیلا
امتیاز: 2 4
چهارشنبه 6 اسفند‌ماه سال 1393 ساعت 14:34
+ حوریا
ممنون
امتیاز: 6 1
سه‌شنبه 18 فروردین‌ماه سال 1394 ساعت 16:48
+ سارا
امتیاز: 3 2
جمعه 1 خرداد‌ماه سال 1394 ساعت 11:47
+ سبحان
:
امتیاز: 1 2
دوشنبه 8 تیر‌ماه سال 1394 ساعت 03:00
+ علیرضا
به نام حق تعالی . درود و صد سلام ب خواندان کرم و لطف خدایی این پاک سرشتان. باشد ک خداوند مهربان ب پاکدامنی این بزرگان خانم عالم ,از گناهان ,بخصوص نوامیس ما بگذرد . خداوند رحمان , همه چیز را جفت افرید . ما از نسل ال محمدیم .ص. زن.باید برای مرد همچون کنیز و مرد برای همسرش همچو غلام.باشد. زن خدیجه وار و مرد علی وار. باشد که همه اینها اشکار درسیست برای کل جهان .
و شعار من؛جهان کشور من است و پادشاه ان خدای غفار و سبحان و کریم و مبین و اشکار و پنهان و ............
هرچند این جهان زندان و ما زندانیان. و روزی با تقدیر حکیمانه باری تعالی , مرغ جان از قفس تن به پرواز در میاید . بازگشت ما به سوی او . و چه زیبا ست هدف از افرینش . دو کلمه : سیر تکامل . یا خدیجه پاکسرشت ,لعن خدا بر کسانی که دروغین به شما اهانت کردند . ا ل م.
خدای ستار ,,,, عاشقتم.
امتیاز: 1 0
یکشنبه 26 مهر‌ماه سال 1394 ساعت 13:47
+ سحر نبی زاده
خوب بودممنون
امتیاز: 1 1
جمعه 27 فروردین‌ماه سال 1395 ساعت 11:15
+ الهه
امتیاز: 0 0