خورشید طلایی توس

سلام برخورشید همیشه تابان خراسان؛ وب‌نوشته‌های حسن مهدیان
شنبه 6 فروردین‌ماه سال 1390

مصادیق جهاداقتصادی در حوزه فرهنگی

سال نود به فرموده مقام معظم رهبری سال جهاد اقتصادی نام‌گذاری شده‌است. شاید همین اول سال بهتر باشد تا تمامی نخبگان جامعه به فکر یافتن مصادیق این فرمایشات در حوزه کاری خودباشند تا ان‌شاءالله در پایان سال از ثمرات بی بدیل آن در راستای شکوفایی اقتصاد و فرهنگ این خاک وبوم بهره‌مند باشیم. 

بنده نیز به عنوان یک فعال فرهنگی وظیفه خود را به نسبت سایر اقشار کمتر ندانسته بلکه بیشتر می دانم. چرا که در وهله اول در حوزه تبیین صحیح و فرهنگ‌سازی این جهادمقدس وظیفه سنگینی را احساس می نمایم . درحقیقت هر حرکت بزرگ اجتماعی و ملی اگر توام با فرهنگ‌سازی مناسب و صحیح نباشد ممکن است در عمل با چالش‌ها و انحرافات و یا مقاومت‌هایی ناشی از جهالت روبروشود. 

از سوی دیگر خود حوزه فرهنگ نیز امروزه به‌عنوان یکی از پایه‌های مهم اقتصاد و سیاست در دنیا شناخته‌شده تا جایی که آینده‌پژوهان رقابت آینده دولت‌های جهان را رقابت فرهنگی دانسته و حتی چشم اندازهای کلان بسیاری از کشورهای پیشرفته چشم انداز فرهنگی است. 

بر این اساس جهاداقتصادی می‌تواند در حوزه فرهنگ نیز واردشده و ضمن تقویت پایه‌های اقتصادی فرهنگ آنرا به‌صورت صنعتی جدید و پویا درآورد. 

کشور ما با داشتن پشتوانه های عظیم فرهنگی و معادنغنی از علم و دانش الهی و اسلامی می تواند بعنوان قطب صنایع فرهنگی جهان ظاهرشود. 

ان‌شاءالله 

نظرات (0)
نام :
ایمیل : [پنهان می ماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)