خورشید طلایی توس

سلام برخورشید همیشه تابان خراسان؛ وب‌نوشته‌های حسن مهدیان
دوشنبه 30 خرداد‌ماه سال 1390

شبهه شیخ بهایی

شیخ بهائی در یکی از سفرهای خود، با یکی از علمای اهل تسنّن ملاقات نمود، و خود را در مقابل او، در ظاهر شافعی وانمود کرد. آن دانشمند اهل سنّت که از علمای شافعی بود، وقتی که دانست شیخ بهائی، شافعی است، و از مرکز تشیّع (ایران) آمده به او گفت: آیا شیعه برای اثبات مطلوب و ادعای خود، شاهد و دلیل دارد؟

شیخ بهائی گفت: من گاهی در ایران با آنها روبرو شده ام می بینم آنها برای ادعای خود شواهد محکمی دارند.
دانشمند شافعی گفت: اگر ممکن است یکی از آنها را نقل کنید.
شیخ بهائی گفت مثلا می گویند: در صحیح بخاری (که از کتب معتبر اهل سنت است) آمده، پیامبر
(صل الله علیه و آله) فرمود: فاطمه بضعه منّی من اذاها فقد آذانی و من اغضبها فقد اغضبنی؛ (۱)
فاطمه (سلام الله علیها) پاره تن من است، کسی که او را آزار دهد، مرا آزار داده و کسی که او را خشمگین نماید مرا خشمگین نموده است. و در چهار ورق دیگر در همان کتاب است: و خرجت فاطمه من الدنیا و هی عاضبه علیهما؛ (۲)
و فاطمه (سلام الله علیها) وفات کرد در حالی که نسبت به ابوبکر و عمر، خشمگین بود. جمع این دو روایت و پاسخ به این سؤال طبق مبنای اهل سنّت چگونه است؟
دانشمند شافعی در فکر فرو رفت (که با توجه به این دو روایت، نتیجه این است که آن دو نفر، عادل نبودند پس لایق مقام رهبری نیستند) پس از ساعتی تأمل گفت:
گاهی شیعیان دروغ می گویند، ممکن است این هم از دروغهای آنها باشد، به من مهلت بده امشب به کتاب صحیح بخاری مراجعه کنم، و صدق و کذب دو روایت فوق را دریابم، و در صورت صدق، پاسخی برای سؤال فوق پیدا کنم.
شیخ بهائی می گوید: فردای آن روز، آن دانشمند شافعی را دیدم و گفتم، مطالعه و بررسی تو به کجا رسید؟
او گفت: همان گونه که گفتم؛ شیعه دروغ می گویند، زیرا من صحیح بخاری را دیدم هر دو روایت فوق در آن مذکور است، ولی بین نقل این دو روایت، بیش از پنج ورقه فاصله است، در حالی که شیعه می گفتند: چهار ورق فاصله است !!
براستی عجب پاسخی؟ و شگفت مغلطه ای، منظور وجود این دو روایت در آن کتاب است، خواه بین نقل آن دو روایت پنج ورق فاصله باشد یا پنجاه ورق، چه فرق می کند؟!!!
 
داستان دوستان/محمد محمدی اشتهاردی
 
پی نوشت ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
1- صحیح البخاری: 5 / 26 و 36.
2- صحیح البخاری: 4 / 96 کتاب وجوب خمس، وفیه قال:... فغضبت فاطمة بنت رسول الله (صلى الله علیه وآله) فهجرت أبا بکر فلم تزل مُهاجرته حتى توفیت؛ یعنی... پس غضب کرد فاطمه دختر رسول خدا (صل الله علیه و آله) و روی برگردانید از ابابکر و این روی برگردانیدن ادامه داشت تا وفاتش، و در ج 8 ص 185، کتاب الفرائض: قال: فهجرته فاطمة (علیها السلام) فلم تکلمه حتى ماتت؛ گفته است: پس روی برگرداند فاطمه (علیها السلام) پس با او سخن نگفت تا اینکه از دنیا رحلت فرمود.
نظرات (0)
نام :
ایمیل : [پنهان می ماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)