خورشید طلایی توس

سلام برخورشید همیشه تابان خراسان؛ وب‌نوشته‌های حسن مهدیان
چهارشنبه 11 اردیبهشت‌ماه سال 1387

آشنایی با اشیاء در ASP

منبع : http://w3schools-asp.blogspot.com

ASP شـــــامل تعدادى از اشیاء تعبیه شده در خود است کـــــــه باعث افزایش قدرت اسکریپتها میشود. در ASP 3.0 مجموعا دوازده شیئ وجود دارد که مــا در این درس مختصرا به معرفی هر یک از این اشیاء میپردازیم. در درسهــــــای آتی اشیائی را که بیشتر کاربرد دارند مفصلا توضیح خواهیم داد.

Application : این شیئ که یکى از اشیاء پر کاربرد در ASP است، براى ذخیــــــــره کردن متغیرها و نیز دستیابى به متغیرها از هر صفحه ASP استفــــاده میشود.
براى تمام کاربران فقط یک شیئ Application در سرور ساخته میشود.
یک Application مجموع چند صفحه ASP است که این صفحات، باهم، براى رسیدن به اهداف مشخصى کار مى کنند. این شیئ، یک شیئ عمومى است و اطـلاعاتى را که مى خواهید در چند صفحه از ASP بکار ببرید، یکجـــــا باید در این شیئ ذخیره کنید. ( مانند بانکهاى اطلاعاتى )

Session : این شیئ نیز یکى از اشیاء پر کــــــــاربرد در ASP است. شیئ Session براى ذخیره کردن اطلاعات یا تغییر تنظیمات براى هر جلسه کــــــــــــــاربرى استفاده میشود.
هر جلسه کاربرى عبارتست از مدت زمانى که یک کـاربر از زمان ورود به یک صفحه تا زمانى که آن صفحه را ترک میکند صرف میکند.
متغیرهایى که در این شیئ ذخیره میشوند، اطلاعاتى را درباره یک کــــاربر نگه مى دارند و از همه صفحات ASP در یک پروسه کارى قابل دسترس هستند. در هنگـــــام شروع یک جلسه کاربری، براى هر کاربر جدید، یک شیئ Session در سرور سـاخته میشود و با پایان یافتن یک جلسه کاربری، آن شیئ نیز خراب میگردد.

Server : این شیئ براى دسترسى به خاصیتها و متدهاى روى سرور، استفـــــاده میشود.

Response : از این شیئ براى فرستادن خروجى از اطلاعـــــــــــات ورودى کاربر، به مرورگر استفاده میشود. متد Write این شیء یکى از پرکاربردترین متدهـــا در ASP است و براى نوشتن اطلاعات روى مرورگر استفاده میشود.

Request : این شیئ و شیئ Response معمولا باهم به کــار برده میشوند.وظیفه این شیئ دریافت اطلاعات از کاربر است.

Dictionary : این شیئ نیز به نوعى براى ذخیره کردن اطلاعات بکار میرود. شمــــا میتوانید به وسیله این شیئ یک کلمه کلیدى را به هر تکه از اطلاعــــات بچسبانید. این شیئ هنگام بازیابى اطلاعات، اطلاعاتى را که شما ذخیره کردید را به صــــورت Dictionary با کلمات کلیدى برمى گرداند.

Drive : این شیئ براى دستیابى به خاصیتهــــــــاى یک دیسک سخت روى شبکه استفاده میشود.

File : این شیئ براى انجام عملیات بروی فایل، مـانند : Copy & Delete, Remove استفاده میشود.

File System Object : این شیئ براى دسترسى به فایلهاى سیستم، روى سرور استفاده میشود. این شیئ میتواند فایلها، مسیر فایلها و شاخه ها را دستکـــــارى کند و اطلاعات سیستم را دریافت کند.

Folder : این شیئ براى دسترسى به خاصیتهاى یک شاخه استفاده میشود.

Text Stream : این شیئ براى دسترسى به محتواى یک فایل استفاده میشود.

ASP Error : این شیئ یکى از ابزار ASP 3.0 است و فقط در IIS 5.0 قابل استفاده است. این شیئ براى نمایش دادن اطلاعات دقیق، از هر اشتبــــــــــاه که در پروسه اجراى اسکریپتهاى ASP رخ میدهد استفاده میشود.
این اطلاعـــــات فقط به وسیله متد Server.getlasterror قابل دسترسى هستند.

این 12 شیئ، اشیاء تعبیه شده در ASP هستند که شما تا اینجا با کار و وظیفه هر یک به طور مختصر آشنا شدید.


منبع فناوری اطلاعات ایران
نظرات (0)
نام :
ایمیل : [پنهان می ماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)